Flatwater Sprint Racing is one of the best-known competitive canoeing disciplines in Australia. This is probably due to its inclusion in the Olympic Games since 1936 and Australia’s involvement in All Olympics from the 1956 Melbourne Olympic Games. Flatwater Racing is all about speed on flat water over distances of 200 metres, 500 metres and 1000 metres. The crafts that have developed are sleek and fast but unstable.

What is Canoe Sprint?

Canoe sprint takes place on a flatwater course and races are contested by two types of boat, canoe (C) and kayak (K). In a canoe, the paddler competes in a striding position using a single-blade paddle, in contrast to the double-bladed paddle used in a sitting position in a kayak. At international level the discipline is competed at four distances from 200m to 5000m, both individually and in teams of up to four. Each discipline is categorised by boat type, number of competitors per boat, gender, and race distance, meaning the example of C2M 500m is the canoe male doubles 500m.

Canoe sprint made its debut at the Olympic Games in Berlin in 1936 with nine men’s events, with that number reduced to eight in London 12 years later to accommodate the first women’s race at the Games, the K1W 500m won by Denmark’s Karen Hoff. Canoe sprint has featured in every Games since, and the 2020 programme in Tokyo will consist of six men’s and six women’s events.

Things you need to know
  • Canoe Sprint is a race to the line on a flatwater course with international competition set over four distances: 200, 500, 1000 and 5000 meters.
  • Races are contested as individuals and teams with up to four athletes in a boat.
  • Both canoes and kayaks compete in the sprint discipline and are distinguished on the results sheet by their initial letter C and K followed by the number of competitors in the boat, the gender and then the distance. For example, K1M 200m is Kayak Men’s Singles over 200 meters.
  • In a kayak, the paddler is seated and uses a double-bladed paddle pulling the blade through the water on alternate sides to propel the boat forward.
  • In a canoe, the paddle has a single-blade and the athlete uses a striding position with one knee on the deck and the other foot forward allowing room to pull the paddle down their preferred side of the canoe.
  • In international competition races are split into nine lanes that are allocated randomly in the initial heats; subsequently lane positions are set by qualification time: five being the fastest to qualify, then six, four, three, two, seven, eight, one and nine.
  • The Olympic Games is an exception, with races comprising of eight athletes with the fastest two occupying lanes four and five after the initial preliminary shakeout.

2019/2020 Vic Sprint Racing Calendar

Date Event Location Flyer Entry
2019
Sunday, 9 June 2019 Jack Frost Time trial event – 2km and 1km single Ivanhoe Northcote Canoe Club Flyer TeamApp
Sunday, 28 July 2019
CANCELLED
Time trial 2km,1km and 500m single TBC TBC TBC
Sunday, 25 August 2019 1km and 500m double, pulling pairs from the cup National Water Sport Centre, Carrum Flyer TeamApp
Sunday, 22 September 2019 500m, 200m straight and 4x100m relay TBC TBC TBC
Sunday, 6 October 2019 500m, 200m straight and 4x100m relay TBC TBC TBC
Sunday, 20th or 27th October 2019 Bendigo Cup Date TBC Bendigo Bendigo TBC
Saturday, 9 November 2019 Team Boat Camp Essendon Canoe Club TBC TBC
Sunday, 10 November 2019
Sunday, 24 November 2019 Team boat regatta, Olympic events TBC TBC TBC
2020
Sunday, 19 January 2020 VIC Sprint Champs Nagambie PV TBC
Saturday, 25 January 2020 State Team Camp TBC PV TBC
Sunday, 23 February 2020 Vic Super Cup TBC PV TBC

 

National event 2019/2020
Date Event Location Flyer Entry
6-8th Dec 2019 GP 1 West Lakes, Adelaide Regattas
14-16th Feb 2020 GP 2 Sydney International Regatta centre Regattas
11-15th Mar 2020 National Championships Sydney International Regatta centre Regattas

2018/2019 Regatta dates

2018/2019 Regatta Dates
Victorian Events

2018
9th September 2018        Winter Series race 6 – Nagambie Lakes
21st October 2018            Bendigo Cup – Bendigo
18th November 2018       Spring race 1 – Fairfield
2019

19th January 2019           Team Boat Camp – Venue TBC Cancelled
17th February 2019           Victorian Sprint Championships – Nagambie Lakes
17th March 2019              Victorian School Championships
9th-10th November 2019   Team Boat Camp – Venue TBC

National Events

7-9 December 2018 – Canoe Sprint Grand Prix 1            Venue: West Lakes, SA
8-10 February 2019- Canoe Sprint Grand Prix 2             Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
6-10 March 2019- Canoe Sprint National Championships Venue: Champion Lakes, WA

 

For more dates and further information, check out the Canoeing Victoria Calendar

VIC Team 2019
Canoe Sprint Senior Team VIC representatives:

2019 Competition schedule:

  1. 24-26 May 2019, ICF Canoe Sprint World Cup 1, Poznan, Poland
  2. 21-24 August 2019, ICF Paracanoe World Championships, Szeged, Hungary (2020 Paralympic Qualification – Event 1)
Reynolds Amanda Patterson Lakes

Canoe Sprint National Championships Perth - 6-10 March 2019

Champions Lake, WA

Reynolds Amanda Patterson Lakes
Tonkin Georgie Coaching Evolution
Wight Briely Geelong

Grand Prix 2 Penrith - 8-10 February 2019

Sydney International Regatta Centre, NSW

Abraham Reka Ivanhoe Northcote Canoe C
Burton Joseph Mitta Mitta
Clarke Brendan Ivanhoe Northcote Canoe C
de Kretser Rachel Ivanhoe Northcote Canoe C
Harrison Em Ivanhoe Northcote Canoe C
Ilott Ashlee Bendigo
Lazzarotto Leo Fairfield
Leverett Kate Barwon Heads
Leverett Michael Barwon Heads
Lopez Garza Daniel Melbourne
Nguyen Chau Fairfield
Reynolds Amanda Victorian Sprint Paddlers
Scott Hannah Ivanhoe Northcote Canoe C
Spanner Seamus Barwon Heads
Tonkin Georgie Coaching Evolution
Wakim Sabastian Fairfield
Young Hamish Ivanhoe Northcote Canoe C

Grand Prix 1 Adelaide - 7-9 December 2018

West Lakes, SA

Abraham Reka Ivanhoe Northcote Canoe C
Cameron Noah Fairfield
Clarke Brendan Ivanhoe Northcote Canoe C
Doyle Macgregor Fairfield
Ford Nick Patterson Lakes
Ilott Ashlee Bendigo
Johnson Alana Warrnambool
Johnson Ben Barwon Heads
Johnson Ellie Warrnambool
Johnson Isaac Ivanhoe Northcote Canoe C
Jones Brianna Ivanhoe Northcote Canoe C
Lamb Maddie Barwon Heads
Nguyen Chau Fairfield
Reyntjes Wendy Geelong
Robinson Lachlan Patterson Lakes
Spanner Seamus Barwon Heads
Webb Emma Geelong
Wight Briely Geelong

VIC team 2018

Canoe Sprint National Championships VIC representatives:

6-10 March, Sydney, SIRC, NSW

Abraham Reka Ivanhoe Northcote Canoe C
Cameron Noah Fairfield
Clarke Brendan Ivanhoe Northcote Canoe C
Doyle Macgregor Fairfield
Dutton Logan Coaching Evolution
Galovic Monika Patterson Lakes
Garo Dean Patterson Lakes
Ilott Ashlee Bendigo
Jones Brianna Ivanhoe Northcote Canoe C
Lamb Maddie Barwon Heads
Mann Rebecca Coaching Evolution
O’Kelly-Kennedy Kathleen Patterson Lakes
Reynolds Amanda Victorian Sprint Paddlers
Scott Hannah Ivanhoe Northcote Canoe C
Spanner Seamus Barwon Heads
Tonkin Georgie Coaching Evolution
Wight Briely Geelong

Canoe Sprint Senior Selection VIC representatives:

4-5 March, Sydney, SIRC, NSW

Dutton Logan Coaching Evolution

Oceania Championships / Grand Prix 2 VIC representatives:

9-11 February, Sydney, SIRC, NSW

Abraham Reka Ivanhoe Northcote Canoe C
Beale Chelsea Coaching Evolution
Cameron Noah Fairfield
Doyle Macgregor Fairfield
Dutton Logan Coaching Evolution
Ilott Ashlee Bendigo
Jones Brianna Ivanhoe Northcote Canoe C
Mann Rebecca Coaching Evolution
Neilson Isabel Coaching Evolution
Reynolds Amanda Victorian Sprint Paddlers
Scott Hannah Ivanhoe Northcote Canoe C
Tonkin Georgie Coaching Evolution
Wakim Sabastian Fairfield

Sprint Committee: 2019/2020

Chairperson:                                  Aaron Coutts
Secretary: (interim)                      Georgina Wakim      0438 803 989
Treasurer/Grants & Fundraising:  Vanessa Wight
Social Media/Marketing/Website: Jon Ford
Event Manager:                              Reka Abraham        0432 684 249
Logistics:                                       Lawrie Chenoweth
Volunteer Coordinator: Open
General Committee:
Noah Cameron
Rowan Doyle
Adam Holovics
Mick Leverett
Tony Misson
Chau Nguyen
Hannah Scott

For more information email Jon or Canoeing Victoria office by email or on (03) 9020 2750.

Victorian clubs that do sprint paddling

Canoeing Victoria has many affiliated clubs who specialise in sprint paddling and have club coaches and boats available for their members to use when building their skills. For more information, contact the clubs directly. A list of clubs who support sprint paddling can be found here.

For problems with or suggestions regarding this page or other Sprint pages, email the sprint webmaster